Champion Power Equipment 200915 1500/1200-Watt Portable Generator, CARB
Brand: Champion Power Equipment
Color: Yellow
Features:
- DESIGNED FOR SAFETY: Includes a low-oil shut-off sensor and has a 0. 4-quart oil capacity (recommended 10W-30)
- MULTI-PURPOSE: Includes a 120V 20A household outlet, and provides “just enough” power for RV-use, camping, tailgating, boating, weekend trips, family vacations and small jobs around the house
- VOLTMETER: Easily monitor power output at a glance
Binding: Lawn & Patio
model number: 200915
Part Number: 200915
Details: Description
The Champion Power Equipment 200915 1200-Watt Multi-Purpose Portable Generator is designed with your safety and convenience in mind, and is the perfect “what if” generator. At 1500 starting watts and 1200 running watts, this rugged generator with its durable steel frame is easy to transport and provides just what you need for RV use, camping, tailgating, boating, hunting, weekend trips, family vacations and small jobs around the house. The next time there’s an outage, the 80cc Champion single-cylinder OHV engine will provide the power you need for a few essential items in an emergency - lights, microwave, fan, TV, modem/router, cell phone charger, etc. (Note: this unit is not recommended for emergency home backup for powering air conditioners, stoves, furnaces or sump pumps. ) Champion’s Cold Start Technology ensures a quick start in cold weather, while Voltmeter allows you to easily monitor power output anytime. This unit includes a 120V 20A household outlet (5-20R). Fill up the 1. 9-gallon tank of gasoline and enjoy up to 11. 5 hours of power at 50% load. From 23 feet, the noise level is 65 dBA, which is a little bit louder than normal speech. Designed for safety with a convenient push-to-reset circuit breaker and a low oil shut-off sensor, this unit has a 0. 4-quart oil capacity (recommended 10W-30) and comes with an oil funnel and one bottle of engine oil for easy changes. This generator is EPA certified and CARB compliant. Buy with confidence - Champion Support and our nationwide network of service centers will back your purchase up with a 3-year limited and FREE lifetime technical support.